Testování žáků na COVID-19 – instruktáž

Epidemická situace je velmi komplikovaná, zároveň je velmi naléhavá potřeba prezenčního vzdělávání žáků a studentů. Při jakémkoliv uvolnění opatření ve školství je nezbytné hledat nástroje, které zajistí, že riziko nemocnosti nebude stoupat.

S ohledem na nové, nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2 je zjevné, že bez snížení celkového výskytu onemocnění v populaci by byl plošný návrat žáků do škol pouze za stávajících protiepidemických opatření velice riskantní.

Je nutné zdůraznit, že plošné a pravidelné testování na přítomnost viru SARS-CoV-2 musí být chápáno pouze jako jeden z nástrojů omezení šíření onemocnění COVID-19 při obnově prezenční výuky ve školách. V žádném případě nemůže v důsledku zavedení testování dojít k oslabení ostatních režimových opatření realizovaných ve školách v tomto školním roce podle aktualizovaného Manuálu k provozu škol. Samotné plošné a pravidelné testování má primárně screeningovou funkci, a proto nemůže nahradit další režimová opatření a má sloužit především jako jejich doplněk, který zvyšuje jejich účinnost.